ROZHOVOR: Jízda na jasanových lyžích ze mě dělá básníka
Kateřina Mandulová sama sebe popisuje jako horalku a nezávislou cestovatelku. Ve svém portfoliu má několik expedic do velehor po celém světě, běhá maratony a nechybí na tradičních běžkařských akcích u nás. Po cestopisu Vladivostop jí před nedávnem vyšla další kniha – Jasanové básně.
Napsala jsi knížku veršů z běžkařského prostředí – Jasanové básně. Pro koho jsi ji psala a komu bys ji doporučila?
„Jasanové básně, které ilustrovala rumunská umělkyně Ana Banica, jsou pro všechny lyžaře. Já jsem totiž spíš lyžař než básník. Jízda na starých jasanových lyžích mě inspiruje a dělá ze mě básníka, jindy se mi to totiž nestává. Když si nazuju jasanky a rozjedu se, tak mě z ničeho nic napadají verše.“
Jak bys svou knihu v krátkosti představila?
„Básnička Ďábelská prkýnka je třeba o tom, jak čerti vymysleli ski a vosky a pak je doručili hraběti Harrachovi do Krkonoš. V básni Skokan se skokem na jasankách zázrakem ocitnu v minulosti a zalyžuji si s mistrem sportu Ottou Berauerem v Krkonoších. Je to vlastně tak trochu naučná knížka, každý lyžař by měl přeci vědět, kdo byl Otto Berauer nebo hrabě Harrach, ne?“
Bezesportu. A co ty? Nedávno ses po třech letech práce a sportování v Bukurešti vrátila domů. Jaké to tam bylo? Jak se aklimatizuješ na Prahu?
„Rumunsko mi přirostlo k srdci a stýská se mi velice. V Praze mě najednou nikdo nezdraví „Rukulíbám, milostivá“, a do hor je to o kus dál. Z Bukurešti může být člověk do dvou hodin jízdy ve výšce 2 500 m, o tom se nám může v Praze jenom zdát. Asi se tam budu muset vrátit na Ciucas Marathon nebo na můj oblíbený ultratrail Marathon Piatra Craiului, který se běhá první víkend v říjnu a podmínky mohou být letní nebo zimní, podle toho, jak to padne, protože tou dobou se láme v Karpatech sezona. Na druhou stranu jsem ráda, že tady v Čechách je sportování běžná věc. Všichni kamarádi běhají, lyžují, cestují. V Rumunsku jsou koníčky stále ještě luxusem. Život v pohybu a v přírodě láká jen málo nadšenců. Komunita lezců, běžců a aktivních sportovců je relativně malá. Řekla bych, že na to teprve musí přijít.“
Jaký byl tvůj sportovní loňský rok?
„Loni v létě se mi podařilo sundat pytel z Chan Tengri – 7 010 m. První pokus v roce 2011 skončil neúspěchem, vrátila jsem se tehdy s omrzlými prsty. Tentokrát byly podmínky na kopci příznivější. Lezla jsem stejnou cestou jako minule, ze severního Inylčeku na kazašské straně. Nejprve je nutno překonat vrchol Čapájev – 6 100 m, poté se sestoupí na sedlo v 5 800 m.n.m a odtud strmě po skále na vrchol. Fixní lana dělají horu přístupnější, ale podmínky na téhle nejseverněji položené sedmitisícovce bývají dosti kruté. Vichr a mráz z Tian Shanu jsou pověstné.“
Tvou velkou vášní jsou expedice do vysokých hor. Máš jich za sebou celou řádku nad 7 000 m.n.m. Co plánuješ letos?
„Chtěla bych dokončit Sněžného leoparda, proto se chystám na Pik Pobedy. Z Čechů, pokud vím, tento titul získal jen Standa Šilhán v roce 1989. Předpokládá to vystoupit na všech pět sovětských sedmitisícovek. Mně se již podařilo zdolat Pik Komunismu, Chan Tengri a Pik Korženěvské. Zbývají dva vrcholy. Aklimatizovala bych se na Pik Lenin a pak se přesunu do základního tábora na ledovec jižní Inylček a uvidím, jestli se zadaří. Pik Pobedy je velké sousto, mám před tou horou respekt.“
Na tyto náročné výstupy je zapotřebí se dobře fyzicky připravit. Běháš několikrát týdně v pražské Stromovce a potkali jsme se na běžkách v Jizerkách. Co ty a závody?
„Loni jsem poprvé zkusila Krkonošský survival. Zimní závod tříčlenných týmů začíná orienťákem na Pomezních boudách, pak se běží v noci přes celé Krkonoše, brodí se studené Labe a končí se k večeru někde za Rokytnicí. Docela mě to zničilo, vzdálenost je to veliká, terén ne vždy schůdný a hlavě jsem bojovala s nedostatkem spánku. Vlastně jsem si říkala, že už to nikdy nechci zažít znova. Ale po roce už mi pookřálo a už jsem zas přihlášená.“
Jaký je tvůj vztah k běhání?
„Ranní běh ve Stromovce je moje velká radost. Nazuju boty a běžím a to mi stačí ke štěstí. Jen je to trochu placaté… Ideální trénink je někde na horách, ale když nejsou kopce, musí stačit Stromovka. Při běhání relaxuji, mám výdrž a štěstí, že mi nohy běhají samy.“
Komentáře (Celkem 0)
jrendl 27.02.2018 17:06:00
Kateřina Mandulová sama sebe popisuje jako horalku a nezávislou
cestovatelku. Ve svém portfoliu má několik expedic do velehor po celém
světě, běhá maratony a nechybí na tradičních běžkařských akcích
u nás. Po cestopisu Vladivostop jí před nedávnem vyšla další kniha –
Jasanové básně.
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.