rozvržení tréninků na ultra
Praha 4
cosanostra 15.12.2014 14:32:52
Ahoj.
V pristim roce bych se rad zucastnil ultramaratonu Silva Nortica (90km) a rad bych se zeptal zkusenejsich borcu, kteri maji za sebou uz nejaky ultramaraton na rozvrzeni behu v tydennim cyklu. Na bezecky trenink mam cca 8–10h tydne rozvrzeno do 5–6 dni. Na jare bych se jeste chtel zucastnit Brdske 50ky. Moje nejvetsi dilema je jak dlouhe behy je nejvhodnejsi absolvovat, abych byl dostatecne pripraveny na tak dlouhy vykon. Predpokladam, ze v priprave na ultra je dulezitejsi nez kilometraz cas straveny v pohybu. Mam si davat v treninku behy delsi nez 35km, nebo staci behat 15–35km treninky? Muj nejdelsi zavod byl Jesenicky maraton v case 4:37. Jinak jsem absolvovat jeste 5 maratonu v casech 3:09 az 3:45.
Diky za odpovedi.
Brno
Petr Kaňovský 15.12.2014 15:07:32
>> cosanostra, 15. 12. 2014 14:32:52
Za sebe v tréninku běhám převážně kratší běhy, ale ve vysoké celkové kilometráži, nicméně mám tam i dost tréninkově-závodních maratonů (v tomto roce již sedm maratonů a dvě stovky) a několik vícehodinových pomalých běhů-výletů. V průměru to tak vychází na jeden tříhodinový (či i delší) souvislý běh měsíčně. Nejsem ale typický ultramaratonec, zatím byl ultramaraton doplňkovou disciplínou k maratonu, časem to bude naopak.
Pavel novotný 15.12.2014 15:40:54
Tak za borce se nepovažuju, ale Silvu Norticu sem běžel (103), tak to ber spíš jen jako mojí osobní zkušenost a názor. Na závod sem začal trénovat zhruba někdy v Prosinci a plán sem přebral od Miloše Škorpila :
http://www.bezeckaskola.cz/…vy-plan.html
Jeho knížka a plán na marathon (3:30) pro mě fungoval a tak sem neměl důvod mu nedůvěřovat i v ultra. Většinu sem splnil, něco sem nahradil kopcema (vlastní namyšlený názor, že kopce mě líp připraví).
Co se týče samotných tréninkových jednotek, běhal sem každý den, jeden den v týdnu volno. Někdy dvoufázově, někdy jednofázově, prokládáno běžkama. Drtivá většina výběhů nakonec byla mezi 15–25km. Někdy v Březnu jsem si vyzkoušel 50km a docela to ušlo. V Škorpilově plánu to tuším nebylo, ale chtěl jsem si vyzkoušet jak bude moje tělo fungovat na delší vzdálenost. Původní myšlenka byla postupovat stejně jako u marathonu (kdy závod má 42km a nejdelší trénink je někde okolo 32km). Zhruba v Květnu poté sem běžel ještě 60km a pořád v pohodě. Abych to zkrátil, závod jsem si užil (čti samozřejmě i trošku jako „protrpěl“), ale za běh se to dá považovat zhruba do 80km…Od 80 do 106(prý to špatně zaměřili a namísto 103 to bylo 106) sem běžel spíš jako raněný jelen. Osobně si myslím, že jsem měl začít trénovat dříve a zapojit poté ještě jeden výběh 80km. Takže já bych tam delší běhy zapojil, přeci jenom podle mě už cokoliv nad 30km je úplně jinej běh než trénink pod 30km…
Jak říkám, všechno je to jen moje zkušenost
Žďár nad Sázavou nebo Brno
Luckyboy 17.12.2014 12:29:03
>> cosanostra, 15. 12. 2014 14:32:52
Úvaha, že rozhodující je spíš čas strávený pohybem než kilometráž je podle mne správná. Z mého pohledu většina tréninkových přístupů ze silničního běhání je pro ultra nevyužitelná. Resp. pro kopcovitá ultra se mechanismy silničního běhání použít nedají. Pro rovinaté ultra to asi ještě nějak jde. Takže záleží, jaký má Silva profil…
Já bych se při přípravě na 100 nebál i chodeckých tréninků. O víkendu se třeba na jeden den sbalit, a naplánovat celodenní výlet. Stejně tak několikahodinové švihy na kole jsou přínosné. Samozřejmě běhat musíš :) to svým příspěvkem ani rozporovat nechci, ale podle mne je lepší (pokud nechceš běhat do 3. místa na MČR na 100 km) než drtit třeba 400 km měsíčně, běhat něco mezi 200 a 300 a zbytek času dorovnat chozením a ježděním na kole.
Pár měsíců před závodem bych zařadil každý týden nějaký dlouhý trénink určitě (střídat kolo, chůzi, běh). Tělo i hlava si musí zvyknout na to, že tam budeš třeba 10 nebo 12 hodin, což si podle mne jenom běháním okolo 30 km, anebo silničníma maratonama, představit nejde.
A poslední věc, která je podle mne nejdůležitější, jsou věci okolo. Vychytat oblečení, boty, ponožky, které Ti budou vyhovovat. Podle frekvence občerstvovaček si najít vyhovující běž. batůžek nebo ledvinku, zjistit, jestli máš tendence k puchýřům na nohách (pomůže vazelína, nebo akutol, nebo preventivní přelepení atd.), jestli se Ti rozdírají stehna. A hlavně, naučit se jíst při běhu, a zjistit, na jaké jídlo se Ti dobře běhá. To je podle mne alfa a omega, protože cukry Ti dojdou určitě, a bez nich to nejde :)
A závěrem přeji hodně štěstí ;) Já se příští rok chystám na Zugspitze Ultratrail, což je taky 100, ale v horách, čili rady jsou spíš na ultratrail, který běhám. Rovinatější tratě mne moc nebaví :)
Ender 17.12.2014 22:02:42
Ja Silvu bezel letos a v prubehu me mrzelo, ze jsem nebehal vic. Takze ja doporucuju behat. Kazdy den a je jedno jestli jednofazove a nebo vicefazove. Proste porad. Kdyz to jde tak rychleji, kdyz to jde hur tak pomalu, a kdyz to nejde tak vytahnout kolo nebo si jit zaplavat, vyjimecne i volno. Doporucuju vrcholit par tydnu pred akci az na 150 km tydne. Pak zase ubrat. A trenovat v terenu podobnemu zavodu, takze vlnity tvrdy povrch. Stravu za behu bych moc neresil, jidlo za behu neni pro mimo Top3 dulezite, klidne se najist v klidu nebo zavolne chuze a hlavne pit a solit. Pro podporu tukoveho metabolismu doporucuju jednou za ctrnact dnu trenink na lacno jen na vodu az na doraz…
Chesterfield 17.12.2014 22:13:07
>> cosanostra, 15. 12. 2014 14:32:52
Nie som ziadny ultra bezec, mam za sebou iba jeden ultra trail a k ultra trailom mam zatial skor citatelsky vztah ale viaceri skuseni ultra bezci (a nemyslim tym elitu) odporucaju skor sa orientovat na cas straveny na nohach. Kedze bezny clovek ma problem venovat takejto aktivite cas cez tyzden, viachodinove aktivity sa skor sustreduju na vikend. Takze cez tyzden sa behaju bezne objemy (45–90 minut) a cez vikend dlhsie aktivity.
Velmi dobru osobnu skusenost mam s kombináciou behu a chodze (ako pise aj Luckyboy). Na jar som vikendy travil tak, ze som skoro rano isiel na 2–2,5 hodiny behat, potom som sa doma osprchoval, najedol a prezliekol a isiel som dalsie 2–3 hodiny kocikovat syna. Moje prve ultra v aprili som si potom uzil v naprostej pohode a mnohi moji kamarati, ktori maju s ultra vacsie skusenosti, nakoniec do ciela dobehli po mne a v horsom stave…
rudo 17.12.2014 23:54:20
Kouros mi povedal ze dlhsie treninky ako 30km nebeha, vraj to nema ziadny vyznam dlhsie bezi len na pretekoch
podobne to praktizoval juhoafrican, mnohonasobny vitaz comrades vraj co by sa v treninku trapil a vycerpaval to si necha az na pretek
Martin Fryer AUS vitaz 48H nejaky ten rok tomu nazad, a druhy v hisotorickych tabulkach za Kourosom, zaradil do treninku chodzu ale behal napriklad aj rychle useky na drahe
specialisti na horske ultra trenuju najme zbiehanie kopcopv pretoze tam je rozhodujuce ako kvadricepsy preziju naprklad hodinu trvajuci zbeh do udolia a ci budu schopne potom na rovine pobehnut a stupat na dasli kopec tazke typicky trenink je najst si strmy kopec a behat ho hore dolu naprikald 2 hodiny, ale klucove slovo je tu : strmy
su aj ine pristupy napriklad system back to back teda dvojdnvka dlhych behov
ked sa da dlhy tazky beh aj sobotu a dasli hned v nedelu rano po zobudeni na totalne tuhe a unavene nohy
alebo v priprave na 24H boli vikend treninky ked sa za sobotu a nedelu dokopy nabehalo 18–28 hodin, ta holka sice spravila narodny rekord, ale vydrzala zdrava a behajuca len 1–2 roky
Žďár nad Sázavou nebo Brno
Luckyboy 18.12.2014 00:02:36
>> Ender, 17. 12. 2014 22:02:42
Já se asi špatně vyjádřil. Tím jídlem za běhu jsem myslel naučit se běhat a jíst (ne nutně v jeden konkrétní okamžik). Tj. klidně si dát na občerstvovačce nebo někde v krpálu při chůzi do kopce na 80. km načas, a v klidu se najíst. Chtěl jsem tím spíš říct to, že maraton se v našem podání běhá většinou na gely, banán a ionťák. Ultra je v tomhle dost často o něčem jiném (já jsem schopný do sebe nacpat skoro všechno, na co mám chuť, ale někdo na tom tak být nemusí), čili je potřeba si vyzkoušet, co člověku chutná, když už je na cestě 10 hodin, pomůže mu to, doplní energii a nerozstřelí žaludek.
>> coneek, 17. 12. 2014 22:13:07
Zatím to nemám nijak extra vyzkoušené a potvrzené, ale na ultra (hlavně teda trail) v naší výkonnosti je kolikrát nejkvalitnější trénink horský trek, nebo víkendový výlet po kopcích, než spousta naběhaných kilometrů. Většinou dřív nebo později řada z těch v prostřed a konci startovního pole přejde do chůze. Na ultratrailu většinu kopců chodím i od startu, protože nemá cenu kvůli úspoře času v řádu procent vydávat větší energii v řádu desítek procent. Aby člověk doběhl relativně v klidu, rozhoduje posledních cca 20 % trati, které lze dost protrpět a ztratit tam klidně i pár hodin. Na ultra je totiž hodně důležité mít adaptovaný pohybový aparát. A upřímně je podle mne rychlá chůze mnohem blíž tomu, co se začíná dít v druhé půlce závodu, než třeba pětkové tempo hodinového běhu. Takže s Tebou musím ve všem souhlasit ;)
Žďár nad Sázavou nebo Brno
Luckyboy 18.12.2014 00:06:34
>> rudo, 17. 12. 2014 23:54:20
Víceméně souhlas. Kilometráž se nedá zvyšovat do nekonečna – ať už má tělo limity, nebo na to nemáme prostě čas :)
S Kourosem je otázka ale, kolik závodů běhal :) A jak trénoval, než ho čekala první stovka (navíc je to podle všeho absolutně odlehlá hodnota v populaci, co se ultra týče). Protože já to mám obvykle tak, že většinu opravdu dlouhých běhů jsou „závody“. Teď na podzim, ze 4 byl jenom jeden tréninkový běh s kamarádama, zbytek byly organizované běhy, v mém podání bych jim neříkal závody :)
Praha - Hostivař
black.horse 18.12.2014 01:11:05
Když se zpětně podívám na loňskou přípravu na první můj dlouhý běh Brněnský masakr (64km), tak jako chybu velmi vnímám, že jsem nedostatečně zapracoval na své slabině a to je trup-core. Čím těžší terén, tím více to vnímám jako hendikep mařící to, co mají natrénováno nohy. Jako další bod již zmíněné výběhy a především seběhy, po rovině a do kopce mi šlo běžet furt i na konci i přes mých lůzrovských 12h na trase, ale z kopce jsem lezl málem po čtyrech… Ty cesty dolů mě stály neskutečně sil a času.
rudo 18.12.2014 01:23:16
>> Luckyboy, 18. 12. 2014 00:06:34
Yiannis presiel akoby klasickou socialistickou telovychovou na skole behal 1500m ako junior 3000, ale nejak mal pocit ze kratke mu moc nejdu tak skusil zavod na 10km a stale mal pocit ze je to pre neho kratke, tak dal maraton, ale stale pocit ze to uz je lepise ale kratke a tak proste hladal dlhsi zavod
rozhodol sa zabehnut 24H s tym ze skusi bezat na rekord
ale nikde nebol po ruke drahovy zavod tak si skontaktoval riaditela v NY 6D ze ci mi mu nedovolili bezat len prvy den ze by chcel skusit rekord ten mu to dovolil a Yiannis bezal teda prvy den
zdalo sa mu ze by mohol bezat dalej a tak to nezabalil a bezal celych 6D
takze tak nejak je to s nim
ale je to snim samozrejme zlozitejsie, lenze to by bolo uz moc osobne
Čelákovice
Láďa S. 18.12.2014 20:37:19
jsem se schválně díval, jak jsem běhal dva měsíce před poslední stovkou (Pradědova v říjnu), a bylo to takto:
Srpen 2014 (10 × běh: 128,5 km)
Září 2014 (10 × běh: 93,4 km)
jinými slovy, za celý měsíc před závodem jsem naběhal méně, než při samotné stovce
za celou dobu jsem neběžel v kuse víc než 19 km, v září dokonce max. 12 km v kuse; i s tímhle se tedy dá ultra(trail) běhat
rudo 18.12.2014 20:55:38
uz som viackrat uvadzal iny priklad : Pam Reed (sp?) USA ultracka, ktora jeden rocnik Badwater (cez pust v 40+C horucave) vyhrala aj nad vsetkymi muzmi a pouziva sa ako vysmech tomu extra pisalkovi machrovi (Karnazes) ktoreho vackrat porazila…
takze jej trenink je rovnaky kazdy den :
3×1H beh a 1×1H plavanie
nikdy nebezi na treninku dlhsie v kuse ako 1H
1× hned rano ako vstane potom vybavi deti do skoly a ked vsetko odide tak si da dalsiu 1H
potom navari obed naje sa atd a ide do plavarne si 1H poplavat – to berie ako rege ziadne useky intervaly proste sa len kupe
a vecer si da tretiu hodku behu
dlhsi beh beha len preteky zavodi od 50 mil po zavidy trvajuce 48–72H
tusim bola prva co dokazala niekde bezat v kuse 3 dni a noci bez spanku a zastavky dlhsej ako vymena bot ponoziek alebo WC
podobnu schemu si tu v AUS zaviedli pracujuci bezci tu je totiz obedna prestavka v mnohych zamestnaniach povinna 1–2H neplatena a tak kazdy vypadne
takze bezia rano do roboty cez obed behaju 1H a po robote bezia domov
vzhladom na situaciu s tunajsou dopravou, zapchy na cestach a funguvanie metra vlakov atd
beh do prace casto setri cas
takze v podstate rodina nestraca ani minutu tym ze bezec beha 3 fazovy trenink
Žďár nad Sázavou nebo Brno
Luckyboy 18.12.2014 22:18:35
>> Láďa S., 18. 12. 2014 20:37:19
Tož jasně, že to jde, pokud člověk už pár let běhá, má zkušenosti, ví, co a jak, co znamenají signály těla apod. Já teda nemám podobný příklad se stovkou, ale 62 km Brněnským masakrem, kdy jsem celkem za červen, červenec a srpen a kus září před závodem odběhal právě asi tolik, kolik závod měřil :) Abych byl spravedlivý, musím říct, že v srpnu jsem byl v Kyrgyzstánu na horách, a absolvoval 2 treky (první 6 dní, druhý 4 dny), kdy jsme nachodili denně průměrně 20 km a nastoupali průměrně za den 1200 metrů.
Ale měl jsem už zkušenosti z cca 8 60+ km závodů, a hodně dlouhých běhů, čili pak to jde plus minus i bez pořádného tréninku :)
>> rudo, 18. 12. 2014 20:55:38
Tenhle koncept by mne samotného zajímal, jak by na mne fungoval, ale asi by mi neseděl psychicky :) Ale ten koncept chápu. Tělo po běhu ještě nějakou dobu pracuje, čili z těch 3 hodin můžou být reálně klidně 4 a do toho rege plavání. Mnohem víc to připomíná průběh závodu (pokud to teda Pam neběhá jako stroj pořád stejným tempem), kdy se střídají vlny rychlejšího a pomalejšího pohybu.
rudo 18.12.2014 22:39:19
>> Luckyboy, 18. 12. 2014 22:18:35
je mozne ze ten koncept spada do kategorie:
kdyz nouze naucila Dalibora housti
proste relne zijuci clovek si musi vediet ukradnut cas kedy moze a pozliepat to ako moze
koncept Ked Kratochvilka dosla rano na stadion, odbehala, sla do posilovne na stadione odcvicila najedla sa v kantyne na stadione a sla spat do svojej unimobunky na stadione a ked vstala tak si na stadione odbehala na drahe drihu bezecku fazu a ked sa priviezla domov cakala ju maminka s navarenou vecerou…
proste profik si mzoe dovolit iny koncept ako normalne zijuci clovek pracujuci hobik, alebo matka rodiny
aj preto citanie treninkovych dennikov pro atletov je nam platne jak slepemu permanentka do kina
Praha 4
cosanostra 19.12.2014 02:18:15
Diky vsem za odpovedi. Davam si vse dohromady a uzpusobuju tak, abych co nejvice usetril cas a pritom nepkdcenil pripravu. Na behani je super, ze nemusim resit dojizdeni na treninky a neztracim tim hodiny casu. Krom behani jeste jezdim na silnicce, v srpnu se chystam do Dolomit a i kdyz je kolo taky vytrvalostni sport, asi ho budu muset omezit na ukor behu. Co se tyce 50ky, tubbych mel ubehnout v kuse. Na delsi trate ale chci byt pripraveny tak, abych nedosel, pripadne se doplazil do cile v mrakotach. Jsem priznivec Lydiardovych treninkovych metod, ktere se mi zatim osvedcily a chtel bych se jich nadale drzet.
Mato 19.12.2014 11:07:20
Nemylite si niektori rady na zostavenie funkcneho tréningu na ultra s radami na prezitie akcie, ktora sa sice moderne nazyva „ultra“, ale v minulosti by to bol v tomto podani dialkovy pochod?
Ono je totiz velky rozdiel sa pripravit na to, aby som skoncil do plus 50% casu, ktory na absolvovanie trate potreboval vitaz (co by mal zvladnut kazdy trosku seriozne pripravujuci sa jedinec) a zmestit sa do casoveho limitu, ktory mi dava moznost 90% trate prepochodovat…
Mal som ten dojem, ze zakladatel vlakna by chcel vidiet navody na funkcnu pripravenost. Aj mna by to zaujimalo.
Praha
mapo 19.12.2014 12:26:39
Vzhledem k tomu, že dal Yesenický maraton za 4:37, tak bych se asfaltové Silvy vůbec neobávala. Brdská stezka (50 km) bude dobrou „kontrolkou“ trénovanosti. Asi bych doporučila trénink jako má dosud (pravděpodobně na maraton) + 1 trochu delší tréninkový běh (když bude ještě těch 50 km závodních), třeba taky znovu 50. Nebo dvoufáz ráno 30 km odpo 40 km…co to udělá s tělem, psychikou a myslím, že to bude úplně stačit Toť můj laický ultranázor.
Postrizin
SlavoK 19.12.2014 14:06:34
>> Mato, 19. 12. 2014 11:07:20
Pokial ta to zaujima v tvojej lige, tak pozri blog Radka Brunnera, tohto rocny vitaz a tratovy rekorder prave na dotazovanej Silve nordice a tiez majster CR na 100km cestnych.
Mato 19.12.2014 15:04:10
>> SlavoK, 19. 12. 2014 14:06:34
Dakujem za link. Skor ma vsak zaujimali skusenosti iných s rozlozenim treningov v tyzdni/mesiaci a nutnost, ci potrebnost absolvovania mnohohodinových behov, na co vacsina ludi nema cas.
Priklad RB, ktory zjavne asi nema rodinu s detmi, je ako citat denniky profikov (OK, zvladnutelne, ked nema ine povinnosti). Trosku mi aj vadi ten styl blogu, ale to je moj problem.
Osobne som bezal len jeden kratsi horsky ultra zavod a moj najdlhsi beh pred nim bol 32km (1× a 1× 30km). Ani kilometraz nebola extra vysoka na moje pomery – v podstate menej, ako ked som trenoval na 10km (medzi 100 az 130km/tyzden). Mozno to bola nahoda, ci som mal (fyzicky) dobry den, ale absolvoval som to v naprostej pohode. Nebyt znacneho predlzenia si trate pre nepozornost, tak som kusok za prvym. Bez ohladu na to, som aj tak bol do 10ky a do dvoch dni behal uplne bez komplikacii, co po maratone bezanom naplno je iba zboznym prianim (fyzicky a psychicky to nesiem podstatne tazsie).
Pidim sa teda po informáciách, co a ako sa robi pri ultra (horskych, cestne ma nezaujimaju) a ci je to viac o hlave pri samotnom zavode, alebo je ten trening az tak odlisny. Moje dojmy ma skor utvrdzuju, ze je to viac o mentálnom nastaveni, ako o specialnom tréningu – na urovni cloveka, co ma okrem behu aj ine zaujmy a najma povinnosti.
Žďár nad Sázavou nebo Brno
Luckyboy 19.12.2014 15:34:49
>> Mato, 19. 12. 2014 15:04:10
Pokud Ti stačí někdo, kdo běhá (ultra)trail v rozmezí vzdáleností od 40 do 80 km, tak se můžeš podívat sem: http://www.mytreneek.cz/?… a sem: http://www.mytreneek.cz/?…
Já si myslím, že hlava dělá většinu výkonu. Naběháno něco člověk mít musí, ale jak je vidět z mého příkladu, měsíc, kdy bych měl víc jak 200 běžeckých km je zázrak. Výkonnost není závratná, je někde na cca 9 h na vzdálenosti do 65 km s 2000 a něco převýšením. Stovky neběhám, protože nemám čas na vhodný trénink a hlavně se mi nedaří běhat souvisle celý rok bez toho, abych neměl třeba 2 nebo 3 měsíce v kuse (hlavně v letních měsících) větší běžecký výpadek kvůli cestování a jiným aktivitám.
Kromě hlavy dělají i dost zkušenosti (ne nutně s ultratrailem, ale i tam je pár věcí, které při maratonském běhání člověk nepotká), které jsou oproti silničnímu běhání relativně důležitější.
A poslední položka, která nemá se speciální přípravou nic moc společného, je vysoká obecná vytrvalost, a je podle mne celkem jedno, jestli je přímo z běhání, nebo jiného sportu.
Brno
dao 19.12.2014 15:35:31
>> Mato, 19. 12. 2014 15:04:10 Ahoj. Radek má rodinu a dvě děti – kluky. Má taky firmu ve které pracuje a navrch Bechtěreva. Speciálně horské ultra často padá do kategorie zrychlené turistiky, pokud ovšem se chceš připravit na trochu lepší výkon, tak je nezbytný trénink seběhů v těžkém (technickém) terénu. Pohoda na trati bude vždy závislá na tom jak moc budeš tlačit na pilu při závodě. Myslím, že na komfortní absolvování horského ultra do 80 km bude u většiny jedinců stačit něco mezi 50 – 100 km týdně.
Mato 19.12.2014 16:03:34
>> dao, 19. 12. 2014 15:35:31
Dik za uvedenie na spravnu mieru a za info. Klobuk dolu pred dobrym casovym managementom. Cast mylneho prispevku vsak nebudem mazat, nech sa tu netvoria nezmysly pre tych, co to citaju.
rudo 19.12.2014 17:36:08
>> Mato, 19. 12. 2014 15:04:10
Yiannis je asi najlepsi priklad pre tvoje otazky, trenink nie je nic specialne ako som pisal vyssie
ano zavod je posychika, v podstate je to schopnost naladit sa do tranzu, preniest sa do uplne inej dimenzie pocas zavodu, scasti aj odpojenie sa od vlastneho tela, nevnimanie bolesti a namahy a nepohody
je to stav blizky tomu co sa popisuju pri tych bezcoch – lon-pom ci ako sa to spravne pise?
ze su v tranze a nk a nesmie prehovorit
Na Kourosa sa sice dalo aj muselo prehovorit ale vnimal iba vybranych ludi. tiez cely cas pocuval svoju vybranu hudbu aby bol mimo realny svet
toto sa akosi lahsie deje na drahe ale kratkom znamom okruhu, kde netreba rozmyslat kade cesta a ani davat pozor na teren.
pri horskych je to trosku ine samozrejme
precitaj si vseko co mozes o Killianovi, vysla aj jeho v cestine a aj tu na fore sa o nej pisalo
je to ciste kniha o jeho vnutornej psychike filozoffi atd ziadne metodicke treninkove pokyby ale d sa tam vela vycitat medzi ridkami
ovsem Killian dava sportu 25 hodin denne, takze nehra za hobicku ligu samozrejme ale jeho pristup k meditacii v spojeni s prirodou a za pohybu…
Prievidza, Slovensko
ttomino1980 19.12.2014 18:01:02
Pre inspiraciu. Www.ultramaratonec.cz …asi to nie je ukazkovy priklad na horske ultra …ale je to ultra…Ondrej bol 4ty na 100ke v plzni
Brutto 19.12.2014 20:21:16
Ja som zatial v polovici sebaobjavovania v tejto teme. Minuly rok mi dlhsie horske trate definitivne pocarovali a postacilo zvysit mesacnu kilometrazna priemerne 350 km a vramci slovenskych 50–60 km horskych behov (absolvoval som ich 4 som sa vacsinou dokazal umiestnit do prvej desiatky (raz aj bedna). Este nikdy som ale nebezal dlhsiu trasu ako 60 km, prvu stovku budem bezat buduci rok (140 km). Pokracujem v zapocatom smere, po naordinovanej 10 dnovej prestavke som zacal davat 140 – 200 km tyzdne (uvidim dokedy to vydrzim). Takisto som pracujuci clovek s dvomi malymi detmi, snazim sa to platat ako sa da. Nepohrdnem ani vybehom s kocikom, kde mavam tempo aj 6:30/km, ale je to dvojhodinovy neustaly pohyb a o to ide. S rannym hodinovym svihom je to celkom slusny zahul a po troch takychto dnoch je to uz pekne citit. Preteky su az v cervnu (jun), dovtedy len nejake 50-ky, tak potom dam vediet ci to bola spravna cesta
rudo 19.12.2014 20:37:54
>> Brutto, 19. 12. 2014 20:21:16
ktory je to zavod co sa chystas?
Prievidza, Slovensko
ttomino1980 19.12.2014 21:03:36
Myslim ze Stefanik trail … Palec hore Brutto!
rudo 19.12.2014 21:10:23
>> ttomino1980, 19. 12. 2014 21:03:36
aha, tak to sa moze aj uvarit ak vyde blbe pocko na Bradlo som len na bicigly, nikdy som tam nevybiehal
Brutto 20.12.2014 13:51:53
Ano je to stefanik, uvidime ako to simnou zamava :)
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.