posilova X běhání
snehulak05 14.05.2007 19:38:55
mám takový dotaz. jaký je rozdíl mezi chozením do posilovnou a běháním v nárůstu svalové hmoty, vypracování nohou?Vím je to u každého jiné ale vemme to jenom teoreticky jaké jsou klady a zápory u posilovny a běhání. například v opotřebování kloubů.. Neberu už vůbec v potaz že běhání mi baví několiksetkrát více než se někde trápit v posilovně..ale to už je na povaze..
Most
Dalimil 14.05.2007 20:28:44
Nevím, jestli to už v nějakém vláknu nebylo, snad ne
No tak mezi tím je rozdíl hlavně v tom, že je jiný počet opakování, jiné procento využití maximální síly a jiná rychlost těch cviků. No a z toho samozřejmě vyplývá také jestli se budou ty svaly zlepšovat v maximální síle, v rychlosti, nebo ve vytrvalosti. A co se týče zdravotních rizik na klouby, tak myslím, že pokud se nic nepřehání a provádí se správně, tak by měla být rizika u obojího minimální. No možná ti k tomu někdo napíše víc…
A hlavně běhání podle mě není způsob pro vypracování nohou, maximálně tak pro vyrýsování…
Jecminek.Maselnik 14.05.2007 20:58:53
jak psal dalimil, z vytrvalostního běhu Ti žádné svaly nenarostou. Jestli chceš zvětšit objem nohou, cvič s vysokými váhamy série po 12–15-ti opakováních. Zaměř se na komplexní cviky, takže dřepy (zde se nechej určitě vést někým zkušeným, aby Tě těžká činka za krkem nezranila), tlaky nohama (legpress), případně hacken dřepy. Zápory těžkého tréninku na nohy při současném běhu jsou nasnadě: těžký trénink vede k vysoce anaerobní zátěži provázené výrazným zakyselením svalů, což limituje vytrvalostní výkon na delší dobu. Najít střední cestu je o zkoušení, každý to má jinak.
Sedlčany, Praha 3 - Vinohrady
Oslík 14.05.2007 22:08:23
Ječmínku, když mlusíš o dřpeech s činkou, napadla mě jedna otázka. Teď už to neřeším, ale kdysi jsem dělal dřepy dolů výdech – nahoru nádech, ale pak jsem slyšel, že se má dýchat opačně. že právě s činkou se cestou nahoru nenadechnu či co. Tak jen bych si v tom chtěl udělat jasno. teď dřepy nedělám – ničí to klouby… Btw. nohy se nejlíp posílí během do kopce nebo ne?
Most
Dalimil 14.05.2007 22:27:03
To Oslík: Pokud vím, tak nadechovat se má člověk když jde dolů. Ale jinak dřepy ničí klouby hlavně když je děláš až úplně dolů. Pokud je neděláš až úplně dolů, tak bych se toho nebál. (myslím, že běhání je na klouby asi tak stejně nebezpečné). A nohy posílíš nejlíp během do kopce, ale jenom v těch vlastnostech, které potřebuješ na běhání. Pokud v nich chceš mít velkou maximální sílu a objem, tak by to asi moc nepomáhalo… Mimochodem, nejvíc se zvyšuje maximální síla (a tudíž i objem) při sériích o cca. 8 až 12 opakováních (zkus si zpočítat počet opakování při výběhu kopce…)
Liberec
Xixao 14.05.2007 22:34:33
U drepu se nadechuje kdyz jdes dolu. Stopro. Drepy s tezkou cinkou jsou komplexni cvik rozvijejici jak nohy , tak zada i hyzde. Nadech pri ceste dolu pomaha budovat mohutny hrudnik. vice informaci lze nalezt na www.ronnie.cz
Jecminek.Maselnik 15.05.2007 07:52:41
obecně platí: výdech při překonávání odporu. Tzn. při pohybu nahoru, při spouštění nádech. Jinak dřepy stejně jako jiné posilování žádné klouby neničí, právě naopak, soustavným posilováním svalů se totiž posilují i vazy držící klouby. Jedinou podmínkou je striktní dodržení správné techniky cvičení. Není se tedy třeba bát ani dřepů v maximálním rozsahu. Jediné, co musíš dodržet je absolutní kontrola nad pohybem a hlavně nedosednout na paty a neodrazit se. Dole je třeba brzdit pouze silou svalů, zapružení na patách je cestou na natržení vazů.
Sedlčany, Praha 3 - Vinohrady
Oslík 15.05.2007 13:15:24
Nevím nevím, Ječmínku, ale podle mě jedna věc klouby ničí. Je to takový ten stroj, kde se ve stoje opřeš lokty o takovou polstrovanou podložku a máš na nich celou váhu těla. Pak cvičíš tak, že nohy ze svislé polohy dáváš do vertikální – omlouvám se, že nevím, jak se to jmenuje, ale popis je snad dostačující. Vždycky mě na tom po chvíli začnou bolet kyčle… A dřepy podle mě až tak užitečné pro běh nejsou, spíš je spousta lidí dělá špatně a je tam víc škody než užitku :(
slv 15.05.2007 15:04:42
dřepy jsou hodně náročné na techniku a pokud nemáte možnost cvičit ve dvou a pod dohledem trenéra, nepouštěl bych se do toho. Když už si dáte pozor na kolena a paty, ještě furt můžete špatně držet záda, hlavu..prostě náročný cvičení. existují přeci ještě další cviky. krom toho, že se dá posilovat i jinak než během do kopce nebo v posilovně, teda myslím na sílu nohou…
Sedlčany, Praha 3 - Vinohrady
Oslík 15.05.2007 16:26:35
2 slv: Napadají mě jenom gumové expnadery nebo cyklistika (počítám, že běh třeba při fotbale je pořád běh). Víš ještě o něčem?
Jecminek.Maselnik 15.05.2007 21:21:37
oslíku, myslíš přednosy jako cvik na břicho? Úplně jsem Tvůj popis nepochopil. Nicméně trvám na svém tvrzení, že při správné technice se žádné klouby neničí. 2slv: myslím, že není třeba dřepy démonizovat. Pokud si člověk nenaloží zbytečně velkou váhu, tak ani mírně špatná technika tolik nevadí. Největší rizika plynou z vysoké váhy (80+, pro běžce i výrazně méně), kdy člověk s potížemi zvládne 5–8 opakování. Dohled trenéra při začátcích považuji za samozřejmost pro každého rozumně myslícího cvičence.
Sedlčany, Praha 3 - Vinohrady
Oslík 15.05.2007 22:02:16
jj, asi to budou přednosy. Tak člověk ani nemusí mít trenéra, každá slušná posilka by měla mít proškolené zaměstanance, které pro začátek ukáží, jaké cviky se nám n adané svalové partie hodí a poradí i s počtem opakování a sérií – aspoň u nás to tak bylo…
Jecminek.Maselnik 16.05.2007 10:14:51
je to jenom o pojmech. Onen zaměstnanec, který dohlíží ve fitku by měl mít trenérskou třídu, tzn je to trenér. Tak jsem to taky myslel, je mi jasné, že ne každý půjde do osobního fitness trenéra A jestli Tě z přednosů bolí kyčle, tak to určitě není kloubním zatížením, vždyť při tomto cviku nohy volně visí a zvedají se s odporem vlastní váhy. Jestli třeba jenom nemáš namožené nebo zkrácené vazy a úpony stehenních svalů u kyčlí.
Mato 16.05.2007 10:35:54
Aj behom sa daju vypracovat mohutne svaly (relativne- na bezca). Vsetko zavisi od genetiky a zlozenia stravy. Samozrejme, ze nebudes mat kvadricepsy ako kulturista, ale su bezci, ktori maju nohy ako futbalisti aj bez posilovania. Priroda to tak skratka zariadila, ze mame rozne tvary. Behom do kopca, odrazmi a behom do schodov sa da nabrat poriadnych par centimetrov na obvode stehien a par na lytkach aj pri astenickych typoch bezcov- bohuzial som sa o tom aj sam presvedcil. Objem isiel dolu, az pri velmi vysokej kilometrazi.
Jecminek.Maselnik 16.05.2007 11:44:44
je přesně jak píšeš, nicméně člověku, který nemá genetické disposice pro růst svalové hmoty (ektomorf) nic jiného než posilovna a co je ještě pro růst důležitější, adekvátní dieta, nepomůže. Ostatně stačí se podívat ne typy vrcholových běžců: sprinteři vyloženě hrany a potom čím delší trasy, tím větší „chroustci“
slv 16.05.2007 14:47:47
to oslik: sice trošku se spožděním ale přeci…fotbal jsem hrál dost aktivně cca 25 let a musím tě trošku opravit. běh při fotbale se liší dost podstatně od klasického běhu. je to hodně silová záležitost, spíš jako kdybys běhal člunkový běh s krátkýma pauzama na oddych. řekl bych že se běhá více anaerobně a pokud nemáš sílu v nohách, zakyselíš se a tím pádem to ani neudýcháš. zkus si dát jednou týdně fotbálek 3 na 3 na malém prostoru. řekněme 4×5 min pauza vždy 5 min. pokud měl tu možnost a nejsi fotbalovej antitalent uvidíš jak posílíš nohy..
slv 16.05.2007 14:53:50
to j.m: dřepy nechci démonizovat to vůbec ne..chtěl jsem upozornit spíš na to, aby někdo nevlít hned pod činku a nezačal zběsile dřepovat..to je trošku extrém, ale podle mě je to jedno z nejsložitějších cvičení a člověk si může u toho velice lehce ublížit.
Sedlčany, Praha 3 - Vinohrady
Oslík 17.05.2007 10:29:02
2 slv: Já neříkám, že je to stejné jako běh, také jsem si občas zahrál ve škole… :) Ale pro trénink rychlosti je lepší běhat s nějakým systémem úseky než pobíhat neorganizovaně po hřišti (trochu přeháním, ale zdá se mi to tak), ne?
slv 17.05.2007 11:30:42
to oslík: to právě není tak jistý..atleti běhaj jenom úseky ve variacích s tím, že se zlepšujou, ale pokud cvičíš furt to samé..tedy běh rovně dopředu, akorát různě rychle a různě dlouho..tak si svaly na tuto činnost zvyknou a vyvíjejí se pomaleji nebo se zastaví..fotbalová příprava vypadala ještě před deseti rokama od dlouhých tratí až k těm nekratším na výbušnost a rychlost. nejdříve OV, pak rychlostí vytrvalost a pak rychlost..cca od ledna do března. v současnosti se takto už moc netrénuje, protože to má nižší účinnost, než anaerobní cvičení. jako aerobní základ se také trénuje, ale jiným způsobem..řekl bych, že tento proces probíhá u všech kolektivních sportů. když zařadíš běh, při kterém musíš běhat do stran, zasekávat apod..posílíš i svaly které při běhu nevyužíváš naplno a svaly, které používáš, posílíš jiným způsobem..
Flipper 18.05.2007 11:07:32
Hardcore training od Rosse Enamaita např. zde: http://youtube.com/watch?…
slv 18.05.2007 11:16:52
jako fakt dobrej, ještě bych ho chtěl slyšet mluvit…
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.